Bodaidžu macuri / japonský svátek Lip na pražském Vyšehradě (7. a 8. 6. 2024)

07/05/2024 - 00:00
08/05/2024 - 23:59

už za necelé dva týdny je tu 19. ročník tradičního Bodaidžu macuri neboli japonského svátku Lip na pražském Vyšehradě. I letos se můžeme těšit na obřadní program v pátek večer (7. 6.) a pohodové sobotní dopoledne (8. 6.).

Bude-li nám Prozřetelnost příznivě nakloněna, připluje v pátek kolem 19 h. na vltavskou náplavku na Výtoni opět dračí loď se svatostánkem střeženým chrabrými samuraji. Svatostánek se následně vydá na očistnou pouť na Vyšehrad, aby nakonec spočinul v posvátném okrsku v oblasti královské akropole.

TA DRAČÍ LOĎ bude naše klubová, kterou pro tuto akci rádi provezeme po Vltavě!

Zde budou následovat očistné rituály v podání lukostřelců a samurajů, zazní hudba pro tradiční japonské nástroje, proběhne buddhistická liturgie, posvátné mocnosti rozveselí tradiční fraška kjógen, budou dunět bubny taiko.
Sobotní dění jako již tradičně předznamená ranní meditace zazen - a pak už nás čekají samurajské souboje v dobové zbroji, okinawští bubeníci, originální skladby Vlastislava Matouška, čajový obřad v podání školy Urasenke, ale i dílny deskových her, vázání furošiky, oblíbená hra skycross - a možná i tradiční japonské speciality a leccos dalšího.
Detailní program obou dnů se v nejbližších dnech objeví na webu slavnosti www.macuri.cz.

Budeme vděční, když se do svátku opět co nejaktivněji zapojíte. Uvítáme pomocníky na nesení alegorických nosítek od Vltavy na Vyšehrad, křiklouny do průvodu i všechny, kdo nás podpoří nahoře na Vyšehradě. Naše vřelé díky patří všem, kdo nám pomohou událost propagovat.

Nuže na viděnou 7. a 8. 6. na Vyšehradě!

Jménem organizátorů Vás všechny uctivě zdraví
Robin Š. Heřman

Syndikovat obsah