Pražský klub dračích lodí představuje tradiční indonéské dračí lodě

Nový styl pádlování na lodích bez sedaček a bez bubnu přináší zajímavé oživení do dračí klasiky. Lodě mají široký bort, na kterém se dá částečně sedět a z části se pak klečí na koleni blíže středu lodi. Dřevěná pádla jsou dlouhá a úzká, oproti klasice pak i výrazně těžší.

Lodě samotné se pyšní krásnými velkými hlavami a ocasy, trup je zdoben kresbou šupin, takže loď na vodě vypadá jako plující drak. Jízda na tradiční indonéské lodi je tedy jízdou na opravdovém drakovi!

Pražský klub dračích lodí obdržel dvě tradiční indonéské dračí lodě darem od představitelů města Tanjung Pinang na indonéském ostrově Bintan, kde se na těchto lodích každoročně v listopadu pořádají velké závody. Těchto závodů se náš tým také zůčastnil. Lodě byly věnovány na důkaz přátelství a k propagaci závodů ve městě Tanjung Pinang a též propagaci indonéské kultury v Čechách i v celé Evropě.

Lodě do ČR dorazily začátkem srpna a jejich vyzvednutí, coby významnou událost, natočila Česká televize. Tuto reportáž lze shlédnout v archivu ČT v pořadu Z metropole z 22.srpna:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209411058230034-z-metropole/

Fotografie z téže události jsou součástí klubové galerie:
http://picasaweb.google.com/praguedragons/TanjungpinangDragonBoatsArriva...

Indonéské lodě byly poprvé představeny dračí veřejnosti na festivalu Pražský dračí podzim 2009, kde byly slavnostně pokřtěny a přijaty do klubové flotily v rámci večerního programu prvního dne festivalu. Druhý den festivalu se již tyto lodě objevily na Vltavě při sportovním klání zúčastněných týmů na 250m při nultém ročníku unikátního závodu na indonéských lodích (pravděpodobně prvního v celé Evropě) o pohár Tanjung Pinangu. O nultém ročníku hovoříme z toho důvodu, že přihlášené posádky neměly příležitost si na těchto lodích zatrénovat, takže to pro všechny bylo úplně první seznámení.

V příští sezóně však již Pražský klub dračích lodí zájemcům umožní chodit trénovat na indonéských lodích pravidelně a uspořádá na těchto lodích již 1. ročník oficiálních závodů. Vítězný tým si kromě poháru pak odnese i nominaci na závody ve městě Tanjung Pinang, kam dostane příležitost odjet reprezentovat Českou republiku.


Pražský klub dračích lodí by zde rád srdečně poděkoval za laskavý dar starostce města Tanjung Pinang paní Suryatati A Manan, dále též panu Saprilu Sembiringovi za pozvání klubu na závody dračích lodí a zajištění
všech potřebných záležitostí při výrobě lodí a jejich přípravě pro transport. Děkujeme též kanceláři kultury a turismu ve městě Tanjung Pinang za vstřícný postoj.

Dík též patří firmě PELMI (spedice, logistika, mezinárodní doprava), jmenovitě slečně Mirce Švestkové, za rychlou, levnou a bezproblémovou kontejnerovou dopravu tohoto nadměrného nákladu.

V neposlední řadě pak děkujeme též Indonéské ambasádě v Praze, pánům Azisovi Nurwahyudi a Gustaavu R. Ferdinandusovi za pomoc při vyřizování dovozních formalit.

Další fotografie indonézských lodí a fotografie z Tanjung Pinangu naleznete zde:
Odkaz na fotogalerii