Svatojánské Navalis - sólo pro dračí lodě

Svatojánské Navalis jsou velkolepou slavnostní našeho nejznámějšího světce a mučedníka, patrona všech plavců a lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého. Několikadenní oslavy výročí jeho svatořečení proběhly již třetím rokem v Praze v okolí Karlova mostu.

Navalis zahrnuje kromě části náboženské, kterou tvoří slavnostní mše a procesí k uctění památky sv. Jana Nepomuckého, také cosi světského, co má sv. Jana připomenout a zároveň také potěšit člověka na duši. Je to vodní špektákl na Vltavě - barokní slavnost, která zahrnuje koncert barokní hudby, slavnostní defilé benátských gondol a závěrečný ohňostroj.

Nejbáječnější na tom všem je, že to probíhá přímo na Vltavě u Karlova mostu. Celé jeviště s hudebníky je umístěno na plovoucím podiu a diváci jsou na mostě, na březích ale také na lodičkách, které volně proplouvají kolem podia. Kolem podia také defilují benátské lodě.

Náš klub již poněkolikáté vypravil na tuto zvláštní událost své lodě. A ne lodě ledajaké, ale naše unikátní lodě indonéské, které jsme pro tento slavnostní účel vyzdobili hlavami a ocasy, ale také lampiony, abychom dokreslili malebnou večerní atmosféru Pražských benátek.

Naše lodě už zdálky budily pozornost a okouzlily i diváky na Karlově mostě. Abychom se náležitě předvedli provedli jsme svou spanilou jízdu až k Mánesovu mostu. Jako jedni z mála jsem měli rovněž právo se zařadit do průvodu benátských lodí a proplouvat tak po pražskou napodobeninou Benátského Ponte Rialto a pozdravit tak diváky koncertu.

Závěrečný ohňstroj byl krásnou tečkou za celou slavností a pro nás bohužel také signálem, že nás čeká ta náročnější část a sice cesta zpět proti proudu na loděnici. Ale v dobrém kolektivu nám to vždy uteče. Navíc během čekání a průjezd plavební komorou jsme nabrali čtyři "stopaře". Tedy lidi, kteří šli kolem vody a my jim nabídli svezení za cenu toho, že budou pádlovat. Naštěstí se ale takových, kteří mají chuť sednout do lodi a zapádlovat si po Vltavě ještě najde hodně.Jménem Pražského klubu dračích lodí děkujeme nejen stopařům, ale i dalším, že se odvážili a jeli s námi na Navalis. A všichni se už teď můžeme těšit na další ročník.

fotky pro tento článek poskytla Martina Suh

-----------------------------------------------------------------------------
Ohlasy z tisku
Naše nazdobené dračí lodě jak se zdá zaujaly i řadu novinářů:

České noviny
http://magazin.ceskenoviny.cz/zpravy/ohnostroj-dnes-v-praze-ukonci-svatojanske-navalis/637573
Novinky.cz
http://www.novinky.cz/cestovani/233526-svatojanske-navalis-vykouzlilo-na-vltave-barokni-atmosferu.html?ref=boxD

P.S. Máte nějaké fotografie, které by jste zde chtěli uveřejnit? Neváhejte a kontaktujte nás

Navalis_plakat_2011
Datum konání: 
Čtv, 19/05/2011

Komentáře

Navalis v TV

Příští sobotu 28.5.2011 bude v televizi záznam z Navalis ve 20,35 na ČT2.

Syndikovat obsah