Mistrovství evropy národních posádek - očima komisaře

Ve dnech 13-15.8. proběhne v Amsterodamu jeden z největších podniků dračích lodí. Mistrovství Evropy národních posádek. Čtrnáct národů bude bojovat o medaile na tratích 200, 500 a 2000 metrů. Kategorie jsou jak ženské, mužské, juniorské i přestižní Premier open. Náš tým má v místě také jednu účast, i když ne zrovna tu, kterou by jste čekali.

Jeden z členů našeho klubu, Richard Veselý, který je zároveň trenérem našeho sportovního týmu, je totiž oficiálním komisařem IDBF - Mezinárodní federace dračích lodí - a v Amsterodamu je tedy služebně. Je tam jako "IDBF Technical race official" a možná samotné vysvětlení této funkce by Vás mohlo zajímat.

Rozhodl se, že nám bude podávat zprávy o tom, jak to v Amstru vypadá a tak mu tímto předáváme slovo:

Ahoj draci a příznivci dračího sportu. Bohužel se mi nepodařilo zprostředkovat online spojení z místa konání mistrovství. Nyní tedy píšu už z ČR.

-------------
Reportáž - den první - Pátek
Do místa dění jsem dorazil ve čtvrtek a ještě týž den jsem se vydal prohlédnout závodiště. ">Závodiště bylo velice podobné tomu našemu v Račicích. Na nástupních můstcích byly připraveny tři sady lodí značky Buk. Každá sada obsahovala 6 lodí a byla pravděpodobně poskytnutá samotným výrobcem. Organizační tým jíž pracoval na plné obrátky a připravoval vše na první závodní den - na pátek. Posádky už si mohly zkoušet místní vodu podle dohodnutého plánu tréninků.

Mě ještě čekalo odpolední setkání rozhodčích, kde jsem se dozvěděl, co nás bude čekat během víkendu. Na setkání jsem byl přidělen k nástupu lodí. Tzv. Boat Marshal se stará o nástup posádek do lodí. Při každém nástupu týmu do lodi se musí zkontrolovat totožnost všech lidí kteří nastupují na loď. Dále se kontrolují pádla zda mají tvar podle platné specifikace, a další povolené či nepovolené vybavení do lodi.

V pátek přišly na řadu dlouhé tratě a to 2000m. Nejdříve však proběhlo slavnostní zahájení. Rituální probuzení draka bylo samozřejmostí. Každá země dostala svojí vlajku a obsadila jednu dračí loď. Poté se vydaly směrem na vodu. Proběhl symbolický závod takto osazených lodí a poté probuzení každé lodi.

Následovaly sportovní program, kterým byl závod na 2000m. Závodníkům moc nepřálo počasí, které se měnilo velice často během dne. Z mého pohledu důležitý - nástup posádek do lodí - je při 2000m velice náročný. Vše jsme však bezpečně zvládli. No a co je důležité: Byl to poměrně úspěšný den pro ČR:

V kategorii premier open získala Česká republika druhé místo s časem 9:21,69
V kategorii senior open získala Česká republika třetí místo s časem 9:32.71
V kategorii premier mix získala Česká republika druhé místo s časem 9:35.26
V kategorii premier women získala Česká republika druhé místo s časem 10:03.58

--------------
Reportáž - den druhý - sobota

V sobotu nás čekaly závody na 200m. Startovací věž byla na vodě a to přesně uprostřed vody za startovací linií. Startér rovnal pomocí pomocných rozhodčích, kteří byli na břehu. Na mém stanovišti tedy u nástupu posádek, jsou závody na 200m tou nejvíce hektickou etapou závodu. Posádky se střídají velice rychle a jakékoli zdržení by zpozdilo celé závody, které jsou velice prezině naplánované. Navíc vzhledem k obrovskému množství závodů jsou už tak naplánované do pozdních odpoledních hodin a jakékoliv zdržení je nepřípustné.

Naštěstí jsem však měl při ruce zdatné pomocníky a měli jsme také velice schopný tým rozhodčích a tak jsme i tyto náročné a rychlé závody zvládli bez větších problémů.

---------------
Reportáž - den třetí - neděle, závěrečný den

V neděli - poslední závodní den - byly na pořadu dne závody na 500m. Již zaběhnutý tým rozhodčích už vše přijal jako běžnou rutinu a nemusím snad ani dodávat, že opět vše zvládnul bez sebemenších problémů.

Po závodech proběhlo vyhlášení, kde jsem byl poctěn tím, že budu udílet medaile jednomu z českých veteránských týmů. Pro mě to byl asi ten nejlepší zážitek z celých závodů. Medaili jsem sice přivést nemohl, ale alespoň tedy obrázek.

Co se mé "pracovní smlouvy" týká, mistrovství končilo závěrečným shrnutím od hlavního rozhodčího. I tady mě potěšilo, že náš tým nezklamal, protože halvní rozhodčí byl se vším spokojen a tak jsme zakončili závody symbolickým přípitkem.

Celkové shrnutí z mé stránky:

Závody byly velice dlouhé a náročné. Jako rozhodčí přicházím jako jeden z prvních na závodiště a odcházím jako jeden z posledních. Je to velice únavná práce, která není nijak placena. Jde o dobrovolnou činnost. Rozhodčím je poskytnuto pouze ubytování a snídaně s obědem. Cesta a ostatní výdaje si hradí každý sám. V některých zemích to rozhodčím hradí jejich místní federace či asociace.

Většina lidí z českých týmů byla překvapena touto skutečností. Někteří nechápali co mě na tom baví. Má odpoveď je jednoduchá. Během závodů se na mě obrátilo mnoho dotazů od českých týmů které jsem jim pomohl přeložit, delegovat popřípadě vyřešit. Často jsem jim mohl pomoci já sám a někdy jsem dělal i překladatele. Ten hřejivý pocit toho, že zde mám své uplatnění a že se mají české posádky na koho obrátit je pro mě dostatečným palivem pro tyto závody. Věřím, že díky mě cítí některé české posádky větší komfort na mezinárodních závodech a to je pro mne srdcová záležitost.

A navíc na podobných podnicích je možné získat mnoho zkušeností, které rád přenesu do své čínnosti, nebo do činnosti našeho klubu. Ať už se jedná o samotné organizování závodů, bravurně zvládnuté plnění časového harmonogramu, nebo třeba o pozorování technik tréninku, rozcviček či závodní taktiky jednotlivých týmů.

V neposlední řadě bych chtěl vyjádřit své díky místní federaci dračích lodí a jejímu organizačnímu týmu. Bez nich by tyto závody nebyly takové jaké byly a určitě jim patří také velké uznání.